erolsennur @ hotmail.com

     Eski zamanlarda herhangi bir belgeyi, mektubu göndereceğimiz zaman PTT yi kullanırdık. Günümüzde bu işleri Kargo yolu ile yapmaktayız.PTT içinde de ‘’ PTT Kargo’’ adını verdiğimiz bir birim tarafından yapılmaktadır.

     Kargo kurallarına  göre ambalaj kapalı teslim alınmaktadır ve kapalı teslim edilmektedir. Bana Kargo geldiği zaman; ‘’ bekleyin ambalajı açayım, siparişim dışında ya da arızalı bir ürün geldiyse tutanak tutacağım. Sizinde imzanızı alacağım’’  diyorum. Ancak hiçbir Kargo görevlisi imza atmaya yanaşmamaktadır. Kendilerinin mevzuatında; ambalajı kapalı teslim etmek olduğunu, açılmasını beklemek, içeriğini görmek, tutanak tutmak ya da tutanağı imzalamak gibi bir görevleri olmadığını beyan ediyorlar. Kargo firmasını aradığımda da aynı şekilde teyit almaktayım.

     İşin ilginç yanı; cimer'e yazdığımda, bana tüketici kanunundan bahsetmektedirler. Sanırım ya konuyu anlayamadılar ya da çok şakacılar. 

     Yargıtay kararlarında, ‘’Kargo görevlisinin imzasının olmadığı tutanaklar’’ reddedilmektedir.        

      Bir örnek verecek olursak: bir arkadaşım denizde kullanmak  için bot satın almış. Yanıma geldi. Hocam, botta üç- dört tane delik var. Değişim yapmıyorlar. Yenisini göndermiyorlar. ‘’Sen deldin’’ diyorlar. ‘’Ne yapabilirim’’ diye sordu.  Kargo görevlisi ile beraber tutulan tutanak olup olmadığını sordum.  Kargo görevlilerinin ambalajın açılmasını beklemeden teslim ederek gittiklerini söyledi.

     Bir başka vatandaş cep telefonu siparişi verdiğini, oysa ambalajdan salatalık çıktığını söyleyerek ne yapacağını soruyor. İlgili firmayı aradığında, ‘’ürünü geri gönderin, yenisini verelim’’  cevabı ile salatalığı gönderince,  cep telefonunu niye göndermediniz şeklinde cevap gelmektedir. Oysa cep telefonu gelmemiştir. Ancak bu durum ispatlanamamaktadır.

     Ben de 3 adet masa üstü şarj siparişi vermiştim, ancak kargo paketinden 2 adet çıkmıştı. İspat şansım olmadığı halde aramıştım. Geri dönüş olmamıştı. Herhalde beni, durumdan menfaat elde etmeye çalışan biri olarak yorumladılar. Başıma gelen bu olaydan sonra 6-7 yıl on-line alışveriş yapmadım. Son 2-3 yıldır tekrar alışverişe başladım.

     En uygun çözüm; Kargo görevlisini mevzuatının değiştirilerek, ‘’ gelen ürünün Kargo üzerindeki yazılı ürün olup olmadığının, arızalı olup olmadığının ; talep halinde kargo görevlisi tarafından ve teslimat yapılacak kişi ile birlikte   kontrol etme yükümlülüğü getirilmesidir’’ . 

     Arkadaşlarıma sorduğum zaman;  her zaman yorumlar kısmına baktıklarını,  olumsuz yorumlar olan  hiçbir ürünü satın almadıklarını söylemektedirler.

     Kargo ile olumsuzluk yaşadığınızda; gönderici firma kasten yapmıştır ?, gönderici firmanın yetkilililerinin bilgisi dışında çalışanı yapıp menfaat sağlamıştır ? kargo görevlisi menfaat sağlamıştır ? ………….  gibi olasılıklar akla gelmektedir.

      Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?