erolsennur @ hotmail.com

ADANA  profesyonel futbol alanında, Demirspor ve Adanaspor 2018-2019 sezonunda kendilerinden beklenen başarıyı elde edemedi. 33 Haftalık maç serisinde Demirspor, kendine 7.sırada yer edindi. Adanaspor ise bir ara “kümedüşme” bölgelerinde gezindi. Son maçlarında aldığı puanlar ile ligde kaldı. Adını 12.sıraya yazdı. Sıralamada ki bu yerler, Adana için beklenen değerler değil…

KONU olarak Demirspor ele alındığında, her ne kadar Teknik Direktör Ümit Özat“Geriye dönük hesaplar yapılmamalı” dese de Giresun’a 1-0 yenilgisi kadar, Adanaspor ile 0-0 berabere kalması sonrası kaybedilen 5 puan bugün için ne kadar gerekli olduğunu gösterir. Buna 2-0 önde olduğu ve müsabakayı 3-2 kaybettiği Altaykarşılaşması da eklenebilir!..

BUNLARIN muhasebehesaplarınınyapılması gereken günlerin içinde. Mucize bir sonuç alması, ve +3 puan hanesine yazdırması gereken husus da “Play-Off” sıralamasında kendine rakip olan Altınordu’nun deplasmanda Giresun karşılaşmasını kaybetmesi gerekli. Ligde kalma hesabını Demirspor’u 1-0 mağlup ettikten sonra,rafa kaldıran Giresun, bir bakıma prestij maçı oynayacak.İlk yarıda Giresun, İzmir’de oynadığı, Altınordu ile 0-0 berabere kaldı.

DEMİRSPOR, “Süper Lig” vizesi alanBaşkent temsilcisi Gençlerbirliği karşısına çıkacak. Adana’da 3-2 mağlup ettiği Gençlerbirliği karşılaşması18 Mayıscumartesi günü oynanacak. Tüm maçların saat 16.oo’da oynanma kararı veren TFF’nin,MHK birimlerihakem tayininde önemli karar vermesi gereken husus da önemli. Karşılaşmaları yönetecek hakem ise maçın önüne geçmemeli!..

BİR yoruma göre “Koşmak bir şeye yaramaz zamanında yürümek gerekir” sözcüğü, basit puanlar kaybeden Demirspor üzerine yapılabilir. Teknik Direktör Ümit Özat “Benim inancımda hiç eksilme olmadı” diyor. Temenni edilir ki öyle olsun. Çünkü; Gençlerbirliği’ni yenmek zorunda olduğu kadar, Altınordu’nun da Giresun’a yenilmesi gerekli. Puan hanesi 57 olan Altınordu’ya karşı, Demirspor 55 puan da….

YALNIZ Demirspor formasını Ankara’ra sırtına geçirecek olan futbolcular arasında “Adil, Berk, Pote, İsmail, Emre Uğur, Oleksandr, Kage” isimleri gereken performansdan daha fazlasın,ı Gençlerbirliği karşısında göstermeli. Buna kale direkleri arasında yer alacak olan Kaleci Çağlar Şahin, daha dikkatli olmalı. Oyun aparatı topun kale çizgisini geçmesine izin vermemeli. Gençlerbirliği önünde gözü sahada, kulağı Giresun’da olacak olan Demirspor “Uhuletle ve Suhuletle” olmalı. Yanı; sessiz ve sakin….

ADANASPOR için ligin ilk gününden bugüne kadar “prestij” için sahaya çıktığı gerçeğinden kaçınılmaz. Tribün ile Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Akgül arasında, gerginlikler yaşandı. Ortak nokta bulunamadı. Teknik alandaCihat Arslan ile başlanan yola çıkış, sonrasında Coşkun Demirbakan ile devam etti. Ardından, Adanaspor için teknik adamlılığını ortaya koyan Eyüp Arın’la lig tamamlandı.  Genç futbolculara teslim edilen formalar, Adanaspor için önemli bir çıkışın yakalanması. Eskişehir’de Ahmet Dereli (2) ve Furkan Özçal’dan gelen goller sonrası alınan +3 puan Turuncu Beyazlıları rahatlattı….

BİR uğraşıda “Her şeyin mühim noktası, başlangıçtır” denir. Adanaspor ve Demirspor formasını sırtına geçiren futbolcular, tribünlerde yer alan her iki Adana Kulübü’nün taraftarları da “İstemek, istiyorum demek değil (…) hareketegeçmektir” cümlesinin öznesinde “Çok küçük bir başarı çok büyük bir plândandaha iyidir” denilir. Çünkü spor hayata tutunmanın bir dalıdır…