Tam Kapanmada bir çok sektörün kapanmış olması vatandaşıda canlılarıda mağdur etmeye devam ediyor. Özellikle işyerlerinde evcil hayvan besleyenler ve bunların satışını yapanlar petshop zor günler geçiriyor. Açılmalarına izin verilmeyen petshopdaki hayvanlar verilen 2 saatlik sürenin yeterli olmadığı bildirildi. Bu kapanmayla evcil hayvan sahibi vatandaşlarında ihtiyaçlarını karşılayamıyor. 

HAYVANLAR ÖLÜME TERK EDİLDİ

Başkentte petshop toptan alım satışı yapan Miray pet sahibi Tufan Öcal, kapanmada kendilerinin ve hayvanların yaşadığı zorlukları anlattı. Kayıtlı 5 bin 200 petshop olduğunu hatırlatan Tufan Öcal şunları kaydetti.
"Petshoplar bütün evcil hayvanların ihtiyaçlarını karşılıyor, bu sadece yem mama değil bir akvaryumun motoru bozulsa bürün balıklar ölür, bu canlıların hayatta kalabilmeleri için, pet shopların hizmet verebiliyor olması gerekiyor, market insan için nasıl şartsa hayvanlar içinde bu hayati bir konu, bunun dışında bu petshopları. İçerisinde satılmak için barındırılan hayvanlar var bunlar 1 gün bakılmasa telef olur. Petshoplara izin verilmemesi hayvanları ölüme terk etmek gibi bişe oluyor, bunun yanı sıra pet shoplar küçük esnafın ayakda durabilen nadir kollarından birisi, insanları zincir marketlere yönlendirerek bunu da bitirebilirler, ama zincir marketlerde bir hayvanla ilgili hiç bir bilgi alamazsın, bakımı nasıl olur bilmezler, ve bir hayvanın tüm ihtiyacını karşılayacak ürünüde bulundurmuyorlar, aynı zamanda insan gıdası ile hayvan gıdasının bir arada satılması ne kadar sağlıklı" diye sitem etti.

17 günlük tam kapanmada petshoplar açılmalarına izin verilmedi

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre tam kapanma süresi boyunca temel gıda ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerlerin yanı sıra üretim imalat, tedarik ve Lojistik zinciri içerisinde bulunan firmalar faaliyetine devam edecek. Ancak bu iş yerleri dışındaki bütün iş yerleri kapalı olacak. Bu durumda da petshopların tam kapanma sırasında açık olmalarına izin verilmedi. (Özel Haber)