• BIST 100

  10676,65%-1,07
 • DOLAR

  32,20% 0,14
 • EURO

  34,87% 0,27
 • GRAM ALTIN

  2418,60% 0,37
 • Ç. ALTIN

  3917,34% -0,59

ADSİAD’dan Adana için yeni bir vizyon çağrısı...

ADSİAD’ın düzenlediği “Adana’nın Geleceğini Konuşuyoruz” temalı toplantının konuğu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu

EKONOMİ 28.04.2024 13:08:00 0
ADSİAD’dan Adana için yeni bir vizyon çağrısı...

 Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ADSİAD), “Adana’nın Geleceğini Konuşuyoruz” temalı toplantı kapsamında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ağırladı.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, iş dünyasından bazı dernek başkanları ile ADSİAD üyesi iş insanlarının katıldığı, Adana Hilton Otel’de gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ADSİAD Başkanı Vedat Gizer, “Adana, tarihin derin izlerini barındıran, geçmişten bu yana Türkiye’nin tarım, sanayi, sağlık ve hizmet sektöründe öncü olmuş, ilkleri başarmış bir kenttir” dedi.

Adananın dünya ölçeğinde bir ‘Marka Şehir’ olma potansiyeline sahip oldugunu ve bu doğrultuda hep birlikte bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmek üzere ortak bir platformda buluşmanın önemini anlatan Başkan Gizer, “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve dolayısıyla Adana’daki yansımaları kimseyi endişelendirmesin. Biz, halk olarak, ülke olarak zorlukların üstesinden gelmeyi bilen insanlardan oluşuyoruz. Elbette ki tarihi iyi analiz edip günümüz bilim ve teknolojisine, uluslararası plan ve projelere, iş modellerine adapte olabilmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk’e kurtuluş ilhamını ilk hissettiren bu şehrin insanlarının artık Adana için yeni bir hikaye yazma vakti gelmiştir” diye konuştu.

VEDAT GİZER: “ADANA, YENİ BİR VİZYON BELİRLEMELİDİR”

Adana’nın Türkiye’nin nüfus bakımından 7. Büyük şehri olduğunu vurgulayan,  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda İstanbul’dan sonra sanayileşen ikinci şehir olduğunu belirten Gizer, “Türkiye geneli Rekabet Endeksi verilerinde Adanamızın; ihracatta, milli gelirden aldığı payda, yetiştirdiği insan kapasitesinde, yaratıcı sermaye endeksinde en üstlerde olmasını sağlamak için el birliği ile çalışmalıyız” dedi.

Adana’nın potansiyeli itibariyle Türkiye’nin yatırımda odağına alabileceği illerin başında geldiğine dikkat çeken, nitekim Financial Times Dergisi’nin 2005 yılında yaptığı bir çalışmada 89 Avrupa şehri arasında Adana’yı en iyi yatırım yapılabilir şehir seçtiğine işaret eden Başkan Gizer, “Bizlere düşen bu potansiyelin gün yüzüne çıkarılabilmesini sağlamaktır. Bunu yapmanın yolu da az önce belirttiğim ortak amaç doğrultusunda ortak bir sinerji, kararlılık ve istikrarla mümkün olacaktır. İş insanları Adana’nın gücüne her zaman inanıyor. Adana Valiliğimizle, Adana Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle, üniversitelerimizle, oda başkanlarımızla ve değeri her geçen gün daha çok bilinen, kalbi bu kent için atan sivil toplum kuruluşlarımızla daha güzel ve daha yaşanabilir bir Adana için yeni bir vizyon belirlemenin tam zamanıdır . Toplantıya katıldığı için ADSİAD Onur Kurulu Üyemiz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BERMAN MANTI: “ADANAMIZ İÇİN ASLA UMUTSUZ DEĞİLİZ”

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Berman Mantı da demokratik bir atmosferde gerçekleşen yerel seçimlerin artık geride kaldığını, bundan sonraki süreçte iş insanlarına, belediye başkanlarına, sivil toplum örgütlerine ve vatandaşlara, hiçbir ayrım gözetmeden, birlikteliği elden bırakmadan, Adana, Çukurova ve Türkiye’nin kalkınması için birlikte hareket edebilme kültürünü geliştirme görevi düştüğünü söyledi.

Başkan Mantı, “Yatırım iştahının neredeyse kapandığı Türkiye’nin yeni dönemde ilk gündem maddesi ekonomi olmalıdır. Adana ve Mersin başta olmak üzere Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına olanca gücüyle destek veren iş dünyasının önünün açılması kentlerimizin olumlu dönüşümü ve kalkınmasında önemli bir etken olacaktır” dedi.

Depreme dirençli kentlerin oluşmasından başlamak üzere üretim, istihdam ve ihracata olan ihtiyacın bilinerek hareket edilmesi durumunu paylaşan Başkan Mantı, “Adanamızın gelişmiş sanayi kültürü, yetişmiş insan gücü, neredeyse her alanda geniş altyapı potansiyelinin daha çok gün yüzüne çıkabileceğine inanıyorum.

Belirsizliklerden bahsederken ülkemiz için Adanamız için asla ve asla umutsuz olmadığımı da vurgulamak isterim. Bizler de iş dünyası olarak ülkemizin, Adanamızın, Mersinimizin, sosyal, siyasal ve ekonomik kalkınmasındaki konumumuzun bilinciyle hareket edecek ve her türlü katkıyı koyacağız” dedi.

SÜLEYMAN SÖNMEZ: “ÇUKUROVA, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN YILDIZI OLABİLİR”

Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ise, Adana’nın başta tarım ve ticaret olmak üzere farklı sektörlerde sahip olduğu potansiyel, yetişmiş işgücünün yanında hayata geçirilen proje ve yatırımlarla Türkiye ekonomisinin yıldızı olabileceğine vurgu yaptı. Başkan Sönmez, dünyanın enerji havzası olma yolunda hızla ilerleyen Çukurova’nın, Ortadoğu’ya yakınlığının yanı sıra demir, deniz ve karayolu bağlantıları ile gelişmiş bir bölge olması açısından tüm yatırımcıların gözdesi haline geleceğine inandığını ifade etti. TÜRKONFED Başkanı olarak baba ocağında, başkanlık yaptığı ADSİAD’da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’la Adana’nın geleceğini konuşmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Sönmez, yeni yatırımlar ve yeni teşvikler ile Çukurova’nın dolayısıyla Adana’nın Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol üstlenecek konuma ulaşacağını dile getirdi. Bölgenin artan önemi karşısında enerji politikalarının gözden geçirilmesi ve devam eden, planlanan enerji yatırımlarının gerçekleşmesinin Adana’yı enerjide geleceği şekillendiren bir ivmeye ulaştıracağını kaydeden Başkan Sönmez, bölgenin güvenli bir yatırım alanına sahip olduğunu tüm dünyanın bilmesi gerektiğini vurguladı. Sönmez, “Ateş çemberi olarak tanımlanan bir coğrafyada yaşıyoruz. Kuzeyimizde, doğumuzda, güneyimizde ya etkin bir savaş ya da savaşa dönüşme ihtimali taşıyan jeopolitik gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizin bu ateş çemberinin ortasında bir barış, istikrar ve refah adası olarak varlığını sürdürmesi; daha da önemlisi geleceğini şekillendirmesi için, riskleri en iyi şekilde yönetip fırsatları değerlendirmesi şarttır” diye konuştu.

ZEYDAN KARALAR: “BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMLA SORUNLARI ÇÖZEBİLİRİZ”

Toplantıya konuşmacı olarak davet edilen ADSİAD Onur Kurulu Üyesi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, yeni dönemde alt geçitler, yeni yollar, kültür-sanat merkezleri, 2. etap metro, tramvay, otogar gibi bir dolu projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Adana’ya hizmeti gururla çeşitlendireceklerini dile getiren Başkan Karalar, hizmeti her alana daha fazla yaymak için belediyenin gelirlerini de artırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Sanayi ve tarım kültürüyle yoğrulmuş Adana’nın eski günlerinden daha iyi konuma gelmesinin mümkün olduğuna işaret eden Başkan Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi ile birlikte iş dünyasının, kent kurmaylarının hep birlikte bir amaç doğrultusunda çalışmasının önemini anlattı. Sivil toplum örgütlerini önemsediğine dikkat çeken Başkan Karalar, “Adana’da güçlü bir yapı sergileyen sivil toplum örgütlerinin çözemeyeceği sorun yok. Bütüncül bir yaklaşımla Adanamız’da yeni bir heyecan oluşturabiliriz. Çalışmayı seven, teknik bir belediye başkanı olarak Adana’nın gelişimi için her türlü oluşumda öncü olmaya hazırım” dedi.

“ADANA’YA BAKIŞ AÇISI OLUMLU YÖNDE DEĞİŞTİ”

Türkiye'nin her tarafında Adana'ya bakış açısının olumlu yönde değiştiğini, Adana’ya farklı bir sevgi beslendiğini ifade eden Başkan Karalar, “Bu çok ciddi bir avantaj. Adana’da artık nitelikli göçün önüne geçiyoruz. Adanalıların sıcaklığı, misafirperverliği Türkiye’nin her yerinden insanları kentimize çekiyor. Adanamızı, Çanakkale, Bursa, Çorlu ve Tekirdağ hattında olduğu gibi doğal bir yatırım alanına dönüştürmemiz gerekiyor. Çünkü Adana yatırım yapılacak bir kenttir. Hem demiryolları, hem deniz yolu, hava yolu ve hem de karayolu bağlantıları şehrimizi öne çıkarıyor. Bir kentte yatırım yapmak için ne gerekiyorsa özellikle Adana’da hepsi var” dedi.

Başkan Karalar, ekonomik zorluklara, pandemiye ve depreme rağmen Adana’da yapılabilecek işlerin en üst seviyesine çıktıklarını, bundan sonraki 5 yılda da çok önemli hizmetler sunacaklarını, projelere bir bir hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

BÜYÜKSAAT VE TAŞKÖPRÜ FİGÜRLÜ PLAKET SUNULDU

Konuşmaların ardından ADSİAD Başkanı Vedat Gizer tarafından, Adana’ya katkılarından ve toplantıya katılımından dolayı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a Adana’nın simgeleri, tarihi Taşköprü ve Büyüksaat figürlü plaket sunuldu. Toplantının son bölümünde hatıra fotoğrafı çekildi.

 


 


Oto yolda hız dehşeti: Çok sayıda ölü ve yaralı var!

Aslan mucizeye izin vermedi!

Başakşehir konferans biletini Adana Demirspor'dan aldı: 6-2

Bakanlık sizin de kapınızı çalabilir!

Adana’da son 1 haftada 2’si çocuk 4 kişi boğuldu.

O Öğretmenin 135 Yıl Hapsi İsteniyor!

Ağaca çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Çocuk Parkının Önünde Faciadan Dönüldü!

Süre daralıyor, 5 bin TL ceza ödememek için acele edin!

13 ilde "SİBERGÖZ-41" operasyonu! Çok sayıda gözaltı var!

Hem faiziyle geri alınacak hem de 5 yıla kadar hapis var!

Çukurova GİAD’da 5’nci Sakarya dönemi

Yusuf Kanlı’dan KAAN Teknoloji Kulübü’ne destek!

Yol verme yüzünden tartışan abi ve kardeş darp edildi

İlk 10'da Adana'dan da bir ilçe bulunuyor.

Kredi kartı ile büyük oyun! Tuzağı kuranlar bu kez turistler…

Pozantı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 104'üncü yılı kutlandı

AK Parti İlçe binası saldırganına 9 yıl hapis istemi

Çukurova polisi 36 silah ele geçirirken 251 suçluyu yakaladı

Acı veda! Gören herkes gözyaşlarına boğuldu!

Eroin bağımlılığını yenen genç kadın yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı

İş insanı Altınok, Başkan Özen'i Ziyaret Etti

Bunu yapanın sözleşmesi feshedilecek!

1,38 liralık düşüş akaryakıt tabelasına yansıdı…

Konut satışında yeni dönem! Bakanlık çalışmalara başladı

Uzmanlar uyardı: ‘İnsan dışkısı bile bulundu…

Otomobil almak için tarihi fırsat...

Elini yıkarken sulama kanalı düşen genç kayboldu

MİT'ten sınır ötesi operasyonu!

Alışveriş, kira, maaş ödemesi…Hepsini kapsıyor!

Yükleniyor

Yusuf Kanlı, “Şımaran bir CHP gerçeği var”

Müracaat edebilmek bile başarı sayılıyor!

Güneş'te dev bir patlama gerçekleşti! Fırtına dünyaya yaklaşıyor

Son derece dirençli!

Çok şiddetli olacak, Bugüne dikkat!

Şiddetli bir jeomanyetik fırtına tespit edildi...

Şimdi de dünya çapında bir karar alındı...

Kovid-19 aşılarıyla ilgili sonunda itirafta bulundu! Bu etkiye neden oluyormuş...

Üç Avrupa ülkesi vize başvurularını kapattı

Çöl tozu tüm yurdu etkisi altına aldı!

Yusuf Kanlı’dan KAAN Teknoloji Kulübü’ne destek!

Türk Belediyeler Birliği’nde Adana’yı temsil edecek üyeler seçildi

Tanburoğlu, Adanalıları Büyük Emekli Mitingi ’ne davet etti

Ayhan Barut'tan Meclis'te vize ambargosuna tepki!

CHP Seyhan ilçe örgütü dur durak bilmeden çalışıyor

Kanlı’dan çağrı, “Adana kötü kokmasın!”

Tefeci gibi esnafa çöktüler!

Bilici AK Parti'ye mi geçiyor...

Dr. Halil Nacar’dan önemli ziyaretler...

Ayhan Barut'tan Meclis'te tasarruf tepkisi

Hem faiziyle geri alınacak hem de 5 yıla kadar hapis var!

Kredi kartı ile büyük oyun! Tuzağı kuranlar bu kez turistler…

1,38 liralık düşüş akaryakıt tabelasına yansıdı…

Alışveriş, kira, maaş ödemesi…Hepsini kapsıyor!

Tabela değişiyor!

Vergi kaçağına yeni önlem!

Refah payı, seyyanen zam derken emekli aylığında yeni formül!

Ev ve araba almak isteyenler dikkat! Parayı unutun, ödemeler artık böyle olacak

Otomobil almak yerine kiralama seçeneği...

Sıkı durun ciddi vergi artışları geliyor!

Aslan mucizeye izin vermedi!

Başakşehir konferans biletini Adana Demirspor'dan aldı: 6-2

Seyhan’da, birimler arası futbol turnuvası heyecanı başladı

Mario Balotelli, Adana Demirspor'dan ayrıldı! Yeni adresi belli oldu...

Yusuf Erdoğan, Adana Demirspor'a Veda Etti...

Murat Sancak, "Yeni Sezon'daHerkesin Korkulu Rüyası Olacağız"

TÜFAD kongreye gidiyor...

Adanaspor'un yeni sahibi de teknik hocası da belli oldu!

Gözler Adana'da! 1. Lig Play-Off Finali Adana'da Oynanacak!

Spor paydaşları sahaya indi

Yusuf Kanlı, “Türk gençliği geleceğimizdir!”

“Büyük önder Samsun’da Kurtuluş meşalesini yaktı”

Gülaçtı: ‘Aziz milletimiz hürriyetinden asla vazgeçmez’

19 Mayıs, Gençlerimizin Sadece Geçmişe Değil Geleceğe de Bakışıdır

“Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ancak gençlerimiz taşıyacaktır”

Vali Köşger, 'Gençlerimiz geleceğe emin adımlarla yürüyor'

Başkan Tanburoğlu: “Gençler! Cumhuriyet size emanettir”

Avan, ”Bugünleri de, yarınları da gençlerle hep birlikte inşa edeceğiz”

Demirçalı, “Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri”

Emekliye 'kısmi' refah payı!

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16